See subiri on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "sub-",
"3": "iri"
},
"expansion": "sub- + iri",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From sub- + iri.",
"forms": [
{
"form": "subiras",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "subiris",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "subiros",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "subirus",
"tags": [
"conditional"
]
},
{
"form": "subiru",
"tags": [
"volitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eo-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "subiras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "subiris",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "subiros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "subiranta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirinta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subironta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subirantan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantajn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirintan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintajn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subirontan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontajn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subiranto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirinto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subironto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subiranton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantojn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirinton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintojn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subironton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontojn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subirante",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adverbial",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "subirinte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adverbial",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "subironte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adverbial",
"future",
"participle"
]
},
{
"form": "subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subiru",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subirus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"future",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "subiri (present subiras, past subiris, future subiros, conditional subirus, volitive subiru)",
"name": "eo-head"
}
],
"hyphenation": [
"sub‧i‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"sub‧i‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"intr": "yes"
},
"name": "eo-conj"
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Esperanto entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Esperanto terms prefixed with sub-",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "subiro"
}
],
"glosses": [
"to set (of a heavenly body) (to disappear below the horizon)"
],
"id": "en-subiri-eo-verb-SWM3A0ZR",
"links": [
[
"set",
"set"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to set (of a heavenly body) (to disappear below the horizon)"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/subˈiri/"
},
{
"rhymes": "-iri"
}
],
"word": "subiri"
}
{
"forms": [
{
"form": "subīrī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "verb form",
"head": "subīrī"
},
"expansion": "subīrī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "subeō"
}
],
"glosses": [
"present passive infinitive of subeō"
],
"id": "en-subiri-la-verb-AsphaTjW",
"links": [
[
"subeō",
"subeo#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"infinitive",
"passive",
"present"
]
}
],
"word": "subiri"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "صَبَرَ"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic صَبَرَ (ṣabara)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "ص ب ر"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic صَبَرَ (ṣabara).",
"forms": [
{
"form": "-subiri",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kusubiri",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "subirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "husubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "husubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamsubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "usubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "msubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "asubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -siposubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kasubiri / positive subject concord + -kasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kusubirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wasubirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-msubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-visubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-musubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -subiri- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-subiriye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subirilo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subiricho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirivyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiriko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiripo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirimo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -subiri)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-osubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-losubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-posubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-subiri (infinitive kusubiri)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swahili entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swahili verbs in the Arabic conjugation",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"tags": [
"applicative",
"verb"
],
"word": "-subiria"
},
{
"tags": [
"causative",
"verb"
],
"word": "-subirisha"
},
{
"tags": [
"passive",
"verb"
],
"word": "-subiriwa"
},
{
"tags": [
"stative",
"verb"
],
"word": "-subirika"
},
{
"sense": "Reciprocal",
"tags": [
"verb"
],
"word": "-subiriana"
}
],
"glosses": [
"to wait (for)"
],
"id": "en-subiri-sw-verb-Od~d0iD0",
"links": [
[
"wait",
"wait"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-subiri.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/bd/Sw-ke-subiri.flac/Sw-ke-subiri.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/bd/Sw-ke-subiri.flac/Sw-ke-subiri.flac.ogg"
}
],
"word": "subiri"
}
{
"derived": [
{
"word": "subiro"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "sub-",
"3": "iri"
},
"expansion": "sub- + iri",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From sub- + iri.",
"forms": [
{
"form": "subiras",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "subiris",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "subiros",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "subirus",
"tags": [
"conditional"
]
},
{
"form": "subiru",
"tags": [
"volitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "eo-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "subiras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present"
]
},
{
"form": "subiris",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "subiros",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "subiranta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirinta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subironta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontaj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subirantan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantajn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirintan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintajn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subirontan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontajn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subiranto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirinto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subironto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontoj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subiranton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "subirantojn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subirinton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "subirintojn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"noun-from-verb",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subironton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form": "subirontojn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"active",
"future",
"noun-from-verb",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "subirante",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adverbial",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "subirinte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adverbial",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "subironte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"adverbial",
"future",
"participle"
]
},
{
"form": "subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "subiru",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "subirus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"future",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "subiri (present subiras, past subiris, future subiros, conditional subirus, volitive subiru)",
"name": "eo-head"
}
],
"hyphenation": [
"sub‧i‧ri"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"sub‧i‧ri"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"intr": "yes"
},
"name": "eo-conj"
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Esperanto 3-syllable words",
"Esperanto entries with incorrect language header",
"Esperanto intransitive verbs",
"Esperanto lemmas",
"Esperanto terms prefixed with sub-",
"Esperanto terms with IPA pronunciation",
"Esperanto verbs",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Esperanto/iri"
],
"glosses": [
"to set (of a heavenly body) (to disappear below the horizon)"
],
"links": [
[
"set",
"set"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to set (of a heavenly body) (to disappear below the horizon)"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/subˈiri/"
},
{
"rhymes": "-iri"
}
],
"word": "subiri"
}
{
"forms": [
{
"form": "subīrī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "verb form",
"head": "subīrī"
},
"expansion": "subīrī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin verb forms",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "subeō"
}
],
"glosses": [
"present passive infinitive of subeō"
],
"links": [
[
"subeō",
"subeo#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"infinitive",
"passive",
"present"
]
}
],
"word": "subiri"
}
{
"derived": [
{
"tags": [
"applicative",
"verb"
],
"word": "-subiria"
},
{
"tags": [
"causative",
"verb"
],
"word": "-subirisha"
},
{
"tags": [
"passive",
"verb"
],
"word": "-subiriwa"
},
{
"sense": "Reciprocal",
"tags": [
"verb"
],
"word": "-subiriana"
},
{
"tags": [
"stative",
"verb"
],
"word": "-subirika"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "صَبَرَ"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic صَبَرَ (ṣabara)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "ص ب ر"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic صَبَرَ (ṣabara).",
"forms": [
{
"form": "-subiri",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kusubiri",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "subirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "husubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "husubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamsubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "usubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "msubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -subiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "asubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -siposubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kasubiri / positive subject concord + -kasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kusubirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wasubirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-msubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-visubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-isubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-usubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kusubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pasubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-musubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jisubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -subiri- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-subiriye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subirilo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subiricho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirivyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-subirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiriko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subiripo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-subirimo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -subiri)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yesubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-osubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-losubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-osubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-posubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mosubiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-subiri (infinitive kusubiri)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili terms borrowed from Arabic",
"Swahili terms derived from Arabic",
"Swahili terms derived from the Arabic root ص ب ر",
"Swahili verbs",
"Swahili verbs in the Arabic conjugation"
],
"glosses": [
"to wait (for)"
],
"links": [
[
"wait",
"wait"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-subiri.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/bd/Sw-ke-subiri.flac/Sw-ke-subiri.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/bd/Sw-ke-subiri.flac/Sw-ke-subiri.flac.ogg"
}
],
"word": "subiri"
}
Download raw JSONL data for subiri meaning in All languages combined (22.1kB)
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"subiri"
],
"section": "Esperanto",
"subsection": "verb",
"title": "subiri",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/2512",
"msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT Swahili is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information., style: background: var(--wikt-palette-blue-2,#eff7ff); border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-2,#d0d0d0); text-align: center; line-height: 1.5em;////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"subiri"
],
"section": "Swahili",
"subsection": "verb",
"title": "subiri",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.